Parsing The Conditional Tense Of Irregular Verbs

The Active Voice Of The Verb

All irregular verbs are given even although Beir - Catch, Cluinn - Hear and Ruig - Reach / Arrive are regular in the conditional tense and are only given here for reference.
The second person singular pronoun tu replaces thu.
A less frequently met 1st person plural is formed by replacing  the -adh ending with -amaid
The conditional tense also conveys the Habitual Past mood.


Breith - Catching, Bearing, Grasping (Root = Beir) (Click here
to view impersonal/passive verb)
Bheireadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
orra
Cha beireadh
?Nach beireadh
?Am
Thuirt e gum
nach
beirinn
gum
?Am
?Nach
Cha bheirinn
Bheirinn

Cluinntinn - Hearing (Root = Cluinn)
Chluinneadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
an ceňl
Cha chluinneadh
?Nach cluinneadh
?An
Thuirt e gun
nach
cluinninn
gun
?An
?Nach
Cha chluinninn
Chluinninn

Dčanamh - Doing, Making (Root = Dčan)
dhčanadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
an děnnear
Cha dčanadh
?Nach
?An
Thuirt e gun
nach
dčanainn
gun
?An
?Nach
Cha
Dhčanainn

Dol - Going (Root = Rach)
Rachadh /
Dheigheadh †
tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
dhachaigh
Cha rachadh /
deigheadh †
?Nach
?An
Thuirt e gun
nach
rachainn / deighinn †
gun
?An
?Nach
Cha
Rachainn / Dheighinn †

the forms based on Dheigh- / deigh- are limited mainly to the Lewis dialect


Faicinn - Seeing (Root = Faic)
Chitheadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
an tubaist
Chan fhaiceadh
?Nach
?Am faiceadh
Thuirt e gum
nach fhaiceadh
fhaicinn
gum faicinn
?Am
?Nach fhaicinn
Chan
Chithinn

Faighinn - Getting, Obtaining (Root = Faigh)
Gheibheadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
an cothrom
Chan fhaigheadh
?Nach
?Am faigheadh
Thuirt e gum
nach fhaigheadh
fhaighinn
gum faighinn
?Am
?Nach fhaighinn
Chan
Gheibhinn

Rŕdh - Saying (Root = Abair)

The regular verb Cantainn - Saying is preferred in the conditional tense.
Theireadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
facal
Cha abradh
?Nach
?An
Thuirt e gun
nach
abrainn
gun
?An
?Nach
Cha
Theirinn

Ruigsinn - Reaching, Arriving (Root =Ruig)
Ruigeadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
dhachaigh
Cha ruigeadh
?Nach
?An
Thuirt e gun
nach
ruiginn
gun
?An
?Nach
Cha
Ruiginn

Tighinn - Coming (Root = Thig)
Thigeadh tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
dhachaigh
Cha tigeadh
?Nach
?An
Thuirt e gun
nach
tiginn
gun
?An
?Nach
Cha
Thiginn

Toirt - Taking, Giving (+
preposition do) (Root = Thoir) 
An alternative less used vernacular form given.
Bheireadh /
Thugadh
tu, e , i
sinn, sibh, iad
Mňrag
am balach
na daoine
rud dha  chů
Cha toireadh /
tugadh
?Nach
?An
Thuirt e gun
nach
toirinn / tugainn
gun
?An
?Nach
Cha
Bheirinn / Thugainn

This lesson in PDF format

dm©lelland - Faodar na leasanan seo ath-riochdachadh le aithneachadh dhan ůghdar
dm©lelland - These lessons may be reproduced with credit to the author